Prova på keramik~bild~foto~textil

Prova på keramik~bild~foto~textil

Gillar du kreativitet och skapande? Då har vi kursen för dig!
Under 12 veckor har du möjlighet att prova på alla våra olika inriktningar inom Konst & Form.

Du kommer få färgblandningstips och möjlighet att experimentera med olika uttryckssätt under måleriveckorna. Inom textilen kommer du få skapa mönster, trycka på tyg för att sedan sy något spännande. Under keramikdagarna arbetar ni med grundläggande handformningstekniker och provar tekniker för att dekorera lera. Fotoveckorna ägnas åt mobilfotografering med olika appar.

Kursen startar onsdagen den 9 november.
Anmäl dig snarast! Det är ett begränsat antal platser och först till kvarn gäller…

Mer information om kursveckorna och hur du anmäler dig hittar du här!

Välkommen med din anmälan!