Sommarkurser, nu i full gång!

Sommarkurser, nu i full gång!

Varenda sommar strömmar människor från Sveriges alla hörn till Mullsjö folkhögskola. Glada och positiva människor, fyllda av skaparlust.

Just nu pågår åtta parallella kurser och ett 100-tal deltagare är på plats. Veckan går under namnet Sommarateljén. Det är ett helhetskoncept som varje dag erbjuder en härlig start i form av en intressant morgonsamling, därefter arbete i verkstaden eller i ateljén och på kvällarna erbjuds olika utflykter. Självklart serveras god mat under hela veckan. På fredagskvällen får man vara med på vernissage! Ett perfekt tillfälle att få en inblick i de olika kurser som pågår under veckan.

Sommarateljén är enligt många deltagare en toppenvecka! Flera återkommer år efter år. Är du intresserad av att vara med nästa sommar? Håll utkik på vår hemsida. I början av december lägger vi ut alla kurser inför sommaren 2015, och då gäller det att anmäla sig direkt! Vissa av kursplatserna tar slut redan första dagen vi lägger ut dem.
Välkommen att höra av dig om du har frågor.

Önskar er alla en trevlig sommar!

http://www.youtube.com/watch?v=SekSIubU6o0