En färgsprakande temadag

En färgsprakande temadag

Ibland bryter man helt enkelt den ordinarie undervisningen och jobbar med kreativitet och samarbetsövningar. Idag var en sådan dag.

På långa bord var material i mängder uppradat. Där fanns garner, burkar, färger, tyger, hattar, penslar, ståltråd, pärlor, limpistoler och en uppsjö av olika verktyg. Efter en stunds samarbetssnack i olika grupper gick alla loss på materialet. Slutprodukten skulle bli någon form av fantasiträd, där alla gruppens olika deltagare på något sätt skulle finnas representerade. Skapelserna blev minst sagt unika, färgglada och smått halvgalna – men fantastiskt roliga!

Nu pryder fantasiträden platsen utanför cafeterian och gör utsikten mot sjön, om möjligt, än mer färgsprakande!

gruppforberedelser Hattimas_bygger_trad pyssel_till_trad valjer_material penslar Bygger_trad_4 Bygger_trad_1 Njuter_av_sol Bygger_trad_3 slutsamling fardiga_trad jaana__son fardiga_trad_0