En rolig utbytesträff!

En rolig utbytesträff!

Kommunens dagverksamhet och de blivande personliga assistenterna på Mullsjö folkhögskola har en del utbytesträffar. I måndags var en sådan dag!
Det rådde full aktivitet inne i skolans lokaler. Eleverna som går Personlig assistentkursen hade förberett flera olika ”lära-känna-övningar”. Den uppskattade leken ”fruktsallad” framkallade många skratt. En underbar förvirring uppstod när alla skulle placera sig i ett led utifrån skostorlek. Dessutom sattes minnet på prov genom olika minneslekar och kunskapen testades genom övningar där besökarna skulle komma på djur och länder på vissa bokstäver. Att dagen uppskattades gick det inte att ta miste på.

– Under en sådan här utbytesträff får skolans blivande assistenter möjlighet att öva, på just sådant som deras framtida arbetsområde kan komma att handla om, menar Peter Johansson som är lärare på Personlig assistentkursen.

Är du intresserad av att studera på denna utbildning?
Mer information hittar du här

Besök från Tornet Bokstäver och skostorlek Fruktsallad Minnesleken