Julfirande hela veckan lång…

Julfirande hela veckan lång…

…och nu är det JULLOV!

Men innan vi önskar varandra en God jul och ett Gott nytt år, måste vi självklart ta en liten kort tillbakablick på vad som har hänt på skolan under veckan som har passerat. För det har verkligen varit julkänsla och julfirande hela veckan lång.

Som traditionen bjuder så dukade kökspersonalen upp ett fantastiskt julbord som vi alla fick njuta av. Det har dansats långdans och ringdans. Vinnaren av bästa pepparkakshusbygget korades. Vi har fått lyssna till musik och sång av alla de slag. Oscar Skyrman bjöd traditionsenligt på en underbar version av ”Jag såg mamma kyssa tomten” och givetvis fick vi även besök utav den rödklädde mannen, som delade ut godis till alla snälla barn :-). I dag var det julavslutning i skolans aula. Även där fick vi njuta av fin sång och musik och rektorn avslutade som vanligt terminen med att hålla sitt alldeles speciella tal… ett jultal på rim ( Rektorns jultal 2015)

Med nedanstående små glimtar från en härlig vecka på Mullsjö folkhögskola önskar vi er alla en riktigt
GOD JUL & ett GOTT NYTT ÅR!

Julbord 3

Textilskolan hade dagen till ära iklätt sig egentillverkade hattar. Tjusigt!

Julbord 1 Julbord 2

Under tiden vi njöt av den goda jullunchen fick vi även lyssna på fin musik.

Köksligan

Här är teamet som bjöd oss alla på ett fantastiskt gott julbord! TACK till er!

Julbord 4 Julfest 2

Våra muntra spelmän tillsammans med pepparkakshuset som tog hem segern i tävlingen.

ringdans Avslutning 1

Julavslutning med tal från Tell-Inge och sånger som teckenspråkstolkades.

Avslutning 3 Avslutning 2

Julevangeliet lästes och vi fick lyssna på fantastiskt fin sång.

Ämnen