Nu rekas det inför starten av Hälsa och livsstil med friluftsliv

Nu rekas det inför starten av Hälsa och livsstil med friluftsliv

Om du är osäker på vad du ska göra i höst, behöver läsa in gymnasiet och dessutom gillar friluftsliv, då har vi det bästa tipset till dig!

På Allmän kurs startar vi i höst upp profilen Hälsa och livsstil med friluftsliv. Där utforskar vi vad som ger människor energi. Genom motion och vistelser i friluftsriket kring Mullsjö folkhögskola förbättrar vi vårt välmående.

– Jag tog ett par dagars cykeltur utmed västra vätterleden för att reka inför starten av den nya profilen, berättar Hans Hägglund som är ansvarig lärare för Hälsa och livsstil med friluftsliv. Mellan Mullsjö och Hjo finns många fina platser och härlig natur.

Profilen kräver inga förkunskaper. Den är till för alla som är nyfikna på vägar till ett hälsosamt liv. Kom som du är, lär känna dig själv mer och utvecklas tillsammans.

Välkommen med din ansökan!

Hoppas vi ses i höst!

Fotograf: Hans Hägglund, lärare på Allmän kurs och profilen Hälsa och livsstil med friluftsliv