Om tid och andra tankar…

Om tid och andra tankar…

…är rubriken på den teaterföreställning som just nu pågår i skolans aula. Gruppen kommer från Sundsgårdens folkhögskola, där de går utbildningen *Teater på Turné. En av tankarna med just denna inriktning är förstås att resa runt och spela teater, vilket man ganska snart inser att de  här ungdomarna älskar!

Föreställningen vrider och vänder på begreppet TID och att igenkänningsfaktorn på det som utspelas på scenen är hög, inser man när hör skratten från de som lyssnar. Vi tackar Teater Arken för en rolig föreställning som också väcker många tankar kring hur livet faktiskt är.

Teater 2 Teater 3

*Sundsgårdens folkhögskola erbjuder tre årslånga utbildningar inom teater och har ett nära samarbete med Teater Arken som är en del av riksteatern.