Öppnade nya dörrar till konstens olika sinnen

Öppnade nya dörrar till konstens olika sinnen

Mullsjö folkhögskola är verkligen en plats där många människor möts! Sommaren har varit fylld av kreativa kurser. Det har skapats inom fotografi, silversmide, textil, hattar, akvarell, betong, lera, målning, skrivande och återbruk.
Det har varit sprudlande, inspirerande och utvecklande sommarveckor på Mullsjö folkhögskola. Fantastiskt roligt!
.
För att göra ett nedslag i någon av alla olika kurser, så inleddes sommaren med kursen ”Kreativa Taktila Sinnen” (för personer med dövblindhet). En av kursdagarna begav sig hela gänget till Västra Ekered för att bli inspirerade av konstnären Matthias Mogensen och få möjlighet att skapa taktilkonst i en naturskön miljö.
En förmiddag som öppnade nya dörrar till konstens alla olika sinnen.
.