Temadagar på G

Temadagar på G

Det har nästan blivit som en tradition. Endast ett par dagar in på den nya terminen bryts den vanliga undervisningen och ersätts istället av två spännande temadagar. Detta år ligger fokus på LJUS.

Flera olika aktiviteter erbjuds. Alla gör varsitt val. Under dagen har det funderats, klurats och skapats utifrån temat ljus. Ljuslyktor och lampskärmar har tillverkats. Musik på temat har komponerats. Det har målats och drejats, det har även målats med ljus. Olika ljusinstallationer har provats. Kreativiteten har med andra ord varit på topp!

Oscar Skyrman, som går Fotoskolan, har tillsammans med sin mobilkamera förevigat dagens händelser. Håll tillgodo!

ljuslyktor keramik lampskärmstillverkning ljusmålningar musik måla med ljus studion stämningsfull ljussättning fika
Ämnen