Vi reser mycket…

Vi reser mycket…

Går man på Mullsjö folkhögskola så är mötet med andra delar av vår värld påtagligt. Skolan är internationell på flera sätt. Dels har vi varje år volontärer på skolan som kommer från olika länder i Europa. I år har vi besök från Tyskland och Ungern. Vi har även en internationell linje som en gång per termin gör veckolånga studieresor till något land i Europa. Dessutom har vi vår volontärlinje, Global, som tillbringar 3 månader utomlands. Resmålen för Volontärlinjen Global kan variera men förra läsåret var det Kenya och Sydafrika som besöktes.

I början av höstterminen brukar även Konst & formlinjen göra en studieresa. Denna gång gick resan inom Sverige, närmare bestämt till Stockholm.
– Vi har haft fyra fantastiska dagar i huvudstaden, berättar Jeanette Axenfjord som undervisar i keramik på skolan. Dagarna har verkligen varit fullspäckade med konst och många olika intryck.

Är du nyfiken på våra olika utbildningar?
Kontakta oss gärna eller läs mer här

Fotograf: Jeanette Axenfjord

utstallning_2